CSS Nedir ?

CSS Nedir ?

Uzun ismi ile Cascading Style Sheets kısaca CSS bir stil belirtme dilir. Daha öncesinde HTML dilinden bahsetmiştik. CSS’i anlamak açısından HTML hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir, dilerseniz HTML ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz. Sizlere Bu yazıda CSS dilinin kullanım alanlarından ve genel yapısından bahsediyor olacağım, herkese iyi okumalar.

CSS günümüzde en çok kullanılan stil belirtme dilidir. Genellikle HTML ile birlikte web sitelerin tasarımlarında kullanılmaktadır. Bir web sitesi üzerindeki yazıların büyüklüğü, rengi, fontu gibi detayları CSS ile birlikte yönetilebilmektedir. Front-end Development (Önyüz Geliştirme)’ın vaz geçilmezlerinden olan HTML, CSS, Javascript dillerinin arasında görsel kısmımını CSS oluşturmaktadır.

CSS ile ne yapılabilir?

CSS ile birlikte bir arayüz üzerindeki neredeyse tüm düzenlemeler sağlanabilmektedir. Nesnelerin konumlanacağı noktalar renkleri animasyonları gibi tüm detaylar CSS tarafında kodlanabilmektedir.

Nerelerde kullanılır ?

CSS teknik olarak arayüz olan herhangi bir noktada kullanılabilmektedir. Ancak genel kullanım alanı olarak Web sitelerin arayüzlerini kodlamak için kullanılmaktadır. Ek olarak günümüzde yaygınca Mobil uygulama ve Masaüstü uygulamaların arayüz bölümlerinde CSS kullanılmaktadır.

CSS basit kod örneği

.sınıf{
    font-family: Helvetica;
    color: #ff52e5;
}
.sınıf:hover{
    color: red;
}
#eleman{
    border : solid 2px #3552ff;
    border-radius : 3px;
}

CSS Kütüphaneleri / Frameworkleri

Bildiğiniz gibi Programlama dillerinde yazılımcıların daha hızlı geliştirme yapabilmeleri için kütüphaneler kullanılmaktadır. Bu kütüphaneler farklı yazılımcılar tarafından yazılmakta ve sürekli kod tekrarını önlemektedirler. CSS dilinde de bir çok diğer bir çok dilde olduğu gibi, kütüphaneler bulunmaktadır. Örnek olarak bu kütüphanelerden en çok bilineni ve yaygınca kullanılanı Bootstrap ‘dır.

CSS kütüphaneleri sayesinde sürekli yapılan kod tekrarlarının önüne geçebilir ve yazılımınızı daha hızlı geliştirmenize olanak sağlayabilirsiniz. CSS in birçok Framework bulunmaktadır, bunlardan bir kaç tanesini sizler için aşağıda listeleyelim.

Sass nedir ?

Sass aslında CSS in bir kütüphanesidir ancak farklı bir dil gibi çalışır. Kısaltması “Syntactically Awesome Style Sheets” şeklindedir. CSS üzerinde bulunmayan değişken tanımlama, kural oluşturma gibi özellikler Sass üzerinde bulunmaktadır. Sass’in çalışma mantığı şu şekildedir; Sass genel olarak yazımı CSS’e göre daha pratikdir, Sass formatında yazılan bir kod bloğunu daha sonrasında CSS formatına dönüştürülerek kullanılabilir hale getirilir. Sass dilini genelde CSS diline hakim olduktan sonra öğrenilmesi tavsiye edilir yeni bağlayanlar için en başta CSS öğrenmek daha iyi bir karar olacaktır. Sass ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz resmi web sitelerine buradan erişebilirsiniz.

CSS nasıl öğrenilir

Bildiğiniz gibi öğrenmenin bir çok yolu bulunmaktadır. Kimi işitsel kimi görsel olarak öğrenmeye daha meyillidir. CSS dilini öğrenmek içinde bir çok yöntem bulunmaktadır. En çok kullanılan ve tercih edilen yöntemlerden olarak youtube ve udemy üzerinden eğitim videolar sayesinde CSS öğrenilebilmektedir. Ek olarak CSS dilini HTML ile birlikte öğrenmek ve ingilizce biliyor olmak öğrenim sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Ek olarak Aşağıdaki web siteleri CSS öğrenmeniz açısından bir çok kod örneği barındırmakta ve oldukça kullanışlıdırlar.

CSS öğrenmeli miyiz?

CSS dilinin arayüz geliştirme amacı ile kullanılmasından dolayı Arayüz gelşiştirmeye mereklı programlıcların CSS öğrenmesi oldukça önemlidir. Özellikle Web uygulama, Mobil uygulama ve Masaüstü Uygulamaların Ön yüz programlamasını yapmak isteyen geliştiriciler mutlaka CSS konusunda deneyim sahibi olmalıdırlar.

Web Programlamanın üç temel dilinden biri olan CSS ile ilgili bir çok bilgiyi sizlerle paylaştık. Web prgramlama ile ilgili daha çok bilgi edinmek için mutlaka HTML ve Javascript yazılarını da incelemenizi önerebilirim. Kaçırdığımı düşündüğünüz bilgiler var ise yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın