İnternet Web Sitesi Nasıl Kurulur ?

İnternet Web Sitesi Nasıl Kurulur ?

 • Post author:
 • Post category:Genel
 • Post comments:0 Yorum

Bildiğiniz dünya üzerinde bir çok web sitesi bulunmakta ve sayıları günden güne artmaktadır. Hem gelir elde etmek hemde tanıtım amacı ile web sitesi sahibi olmanın kurumsal ve bireysel olarak bir çok artı yönü bulunmaktadır. Bu yazımızda bir web sitesinin nasıl kurulduğunu temal adımları ile sizlere açıklıyor olacağım şimdiden iyi okumalar . Okuduğunuz bilgilere tekrar göz atabilmek için sayfayı sık kullananlara ekleyebilirsiniz. Bir internet sitesini kurabilmek için üç ana unsura ihtiyacımız var;

 1. Hosting
 2. Domain
 3. Yazılım

Hosting

Basit bir tabir ile web sitenizin yayın yapacağı bilgisayardan(sunucudan) size ayrılan bir bölüme hosting diyebiliriz. Peki hosting edinmemiz için ne yapmamız gerekir ? Hosting edinmenin 3 adet temel yöntemi olduğunu söyleyebiliriz bunlar;

 • Kendi Sunucumuzu kurmak.
 • Sanal sunucu hizmeti edinmek.
 • Hosting sağlayıcı bir firmadan kiralamak.

Kendi Sunucumuzu Kurmak

Kendi evinizde yada ofisinizde bir sunucu kurarak içerisinde web sitesi barındırmanız mümkündür. Ancak bunun belirli dezavantajları olacaktır; örneğin bu sunucunun sürekli açık kalması, sabit bir IP adresine ihtiyacınızın olması, Elektrik ve İnternet hizmetlerinin normalden daha masraflı hale gelmesi ve yüksek teknik bilgi gerektirmesi gibi. Bu dezavantajlar düşünüldüğünde kendi sunucumuzu kurup yönetmek ilk aşamada oldukça zahmetli olacaktır.

Sanal Sunu Hizmet (VDS/VPS)

Kendi sunucunuzu kurmak yerine sanal sunucu hizmeti veren noktalardan VPS yada VDS kiralanmak yönetim, İnternet Hızı ve Elektrik masrafları gibi birçok noktada avantaj sağlayacaktır. Sanal sunucu hizmetleri hosting hizmetlerine göre biraz daha teknik bilgi gerektirmektedir, bu nedenle daha profesyonel amaçlı kullanımlar için bu yöntemi tavsiye edebiliriz. Sanal sunucu hizmetlerini Hosting servis sağlayıcı firmalardan edinebilirsiniz, bunun dışında Google, Microsoft, Amazon gibi büyük firmalar da bulut hizmetlerini sağlayabilmektedirler.

Hosting kiralamak

Gelelim asıl odaklanmamız gereken yöndeme; Hosting bir sunucu üzerinde bir web sitesini barındırma amacı ile siz belirli bir miktar alanınn sağlanması demiştik. Sunucu üzerinde size ayrılan bu bölüm üzerine web sitemizin yazılımını yükleyip çalıştırabiliriz .Hosting servislerini Hosting sağlayıcı firmalar üzerinden satın alabilirsiniz.

Hosting alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Hosting alırken gerek ticket ile gerek de telefon ile hızlı şekilde destek alabileceğiniz firmaları tercih etmenizi faydalı olucaktır. Ayrıca kullanımı rahat paneller sunan firmalar tercih edilmelidir, örneğin cPanel, Plesk, DirectAdmin gibi sektörde standarda ulaşmış panelleri size sağlayan firmaları tercih etmek gerekir. Bunun dışında kullanılacak yazılımın hosting ile uyumu göz ardı edilmemelidir; örneğin PHP yazılımlarınız için Linux ASP yazılmları için ise Windows hosting tercih edilmeli ve hostinginizin sürümleri ile uyumu kontrol edilmelidir.

Domain

Domain bir web sitesinin sahibi olabilmeniz için edinmeniz gereken en temel unsurdur. Domainler “.com”,”.net”,”.org” gibi farklı farklı uzantılarla satın alınabilmektedir. Her hangi bir domain sahibi olabilmek için bir firma üzerinden satın alım gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Hosting gibi kendi imkanlarımız ile kayıt edilmesi malesef mümkün olmamakta mutlaka domaini kayıt eden firmalara baş vurup satın alım gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Hangi Firmalardan Domain Tescil Edebiliriz ?

Domain tescil edebilmek adına dünya çapında bir çok firma bulunmaktadır. Ülkemizde ise bu firmaların hizmet kaliteleri ve fiyatlandırmaları düşünüldüğünde oldukça iyi seviyede firmalar mevcuttur. Özellikle isim vermek gerekirse niobeweb, hosting.com.tr siteler üzerinden domain satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yazılım

Domain ve Hosting hazırlandıktan sonraki son aşama ise sitenizn yazılımının hazırlanma aşamasıdır. Peki bu yazılım ile tam olarak hangi unsurları kast ediyoruz ? Web sitenizde görüntülenmesini istediğiniz içeriklere göre bu içerikler değişebilmektedir. Örneğin HTML ile basit bir web sitesi tasarlanabilir yada PHP, ASP gibi diller ile web sitenizin aktif bir site olarak kodlayabilirsiniz. Yazılımlar web sitenizin işlevlerine ve kullanım amaçlarına göre değişkenlik göstermektedirler.

Kod Yazmadan Web Sitesi Nasıl yapılır ?

Peki kod yazmak istemiyor isek yazılım boşluğumuzu nasıl doldurabiliriz? Bununla ilgili doğrudan yazılımı ile sizin uğraşmanız yerine bir webmaster’dan yada Web tasarım şirketinden destek alabilirsiniz. Farklı bir alternatif olarak sürükle bırak ile çalışan Hazır site Hostingleride kullanılabilir. Bu tarz hazır site kurulum araçları herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden sadece domain ve hazır site aracı ile hızlı ve basit bir şekilde web sitesi sahibi olabilirsiniz. Bu tarz araçları yerli ve yabancı birçok firmada bulabilirsiniz.

Ancak Hazır site araçlarının büyük çoğunluğunda size yüksek miktarda kontrol verilmemekte ve Profesyonellikten nispeten uzak sayılmaktadırlar. Peki kod yamadan daha kapsamlı bir web sitesi nasıl yapabiliriz? Burada da CMS’ler yardımımıza yetişiyor peki CMS nedir?

CMS

Content Management System: İçerik Yönetim Sistemi şeklinde çevirebileceğimiz kısaltması CMS olan kullanıcının web site içeriklerini Yönetmesine yardımcı olan yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde çok az teknik bilgi ile kod yazmadan profesyonel web sitesi yapabilirsiniz. CMS’ler için yakın zamanda daha detaylı bir Makale hazırlamayı düşünüyorum. Örnek olarak aşağıda çok kullanılan bazı CMS’leri listeledik.

 • WordPress
 • Joomla
 • Drupal
 • OpenCart

İnternet Sitesi Kurma Maliyetleri

Aslında bu maliyetler için stadart bir bedel belirlemek nerede ise imkansızdır. Çünkü, web sitesinin maliyetini belirleyen tek unsur tamamen sizin beklentinizdir. Günümüz şartlarında 100 TL – 200 TL gibi bir rakama, ücretsiz temalar ve eklentiler kullanarak, dakikalar içinde basit bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Fakat, milyonlarca dolar para harcayarak da bir web sitesi yayınlamanız mümkündür.

Eğer web sektörüne yeni girdiyseniz ve ömrünüzün geri kalanında bu sektörden az ya da çok para kazanmak istiyorsanız, yada en azından bunu bir hobi olarak düşünüyorsanız. Başlangıç aşamasında sırası ile aşağıdaki unusurları edinmenizi tavsiye etmekteyiz.

 1. Domain
 2. Hosting
 3. Seçeceğiniz bir CMS sistemi (Tavsiyen WordPress)

Evet sizlere bu yazımda bir websitesi nasıl kurulur sorusuna cevap vermeye çalıştım umarım açıklayıcı, ney ve faydalı olmuştur. Eğer aklınıza takılan bir bölüm oldu ise; bunu yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın